çanakkale amerikan kültür logo amerikan kültür ödülleri

haberler & duyurular Europass Nedir ?

İş arıyorsanız, yurtdışında deneyim ya da eğitim almayı düşünüyorsanız, beceri ve yeteneklerinizin açıkça anlaşılabilir olması çok önemlidir.

Europass insanların, Avrupa'da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve üye ülkeler) dil becerilerinin ve yeteneklerinin açıkca ve kolayca anlaşılmasına yardımcı olur. Avrupa'da herhangi bir yere geçmelerine ve bilgilerinin taşınmasına yardımcı olur. Europass toplam beş (5) döküman içerir.

  • Kendi kendinize doldurabileceğiniz Europass Özgeçmişi (Europass CV) ve Europass Dil Pasaportu (Europass Language Passport) şeklinde 2 döküman ve,
  • Yetkili kurumlar tarafından yayınlanan (ya da basılan) ve doldurulan diğer üç döküman ise şöyle sıralanır. (Europass Sertifika Eki, Europass Diploma Eki, Europass Hareketlilik (Europass Mobility))

Europass NedirEuropass, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi' nin 2241/2004/EC No'lu kararı ile tespit edilmiş ve kurulmuştur.

Europass has been established by the Decision No 2241/2004/EC of the European Parliament and the Council of 15 December 2004 on a single transparency framework for qualifications and competences.

<< ÖNEMLİ NOT >>

Europass dil pasaportu bir sertifika değildir. Eğitim süreci sonunda değil tam aksine eğitim başlamadan önce verilmelidir. Avrupa Dil Portfolyosu için de aynı durum geçerlidir. Kendi kendini değerlendirme (Self Assesstment) esasına dayanan sistemde eğitim süreci sırasında başlanarak uygulanması en doğru şekildir. Böylelikle, öğrenim yapan kişi kendi gelişimini değerlendirebilecektir.